Ko dara dizaineris?
Ar interjeru un mēbeļu projektēšanu strādāju kopš skolas beigšanas 2006.gadā. Toreiz visus projektus zīmējām ar roku. Katra nianse un izmaiņas projektā nozīmēja to, ka viss jāzīmē no jauna. Projekta sagatavošana, pasniegšanai klientam, aizņēma vismaz vienu dienu- atkarībā no projekta apjoma. Šobrīd, protams, strādāju datorā. Rezultātā darbs iet raitāk un bildes ir skaistākas. Tagad korekcijas var veikt pāris stundās, gatavo projektu prezentēt uzreiz datorā un izdrukāt tikai gala versiju. Tādējādi sanāk arī dabai draudzīgāk un klientiem ir interesantāk- datorā var telpu pagrozīt vai apskatīt tuvāk kādu konkrētu telpas daļu. Arī gala rezultātu ir vieglāk iztēloties.
Manā profesijā, tāpat kā daudzās citās, nepietiek ar diplomu, lai visu mūžu veiksmīgi darbotos savā jomā. Ir tik daudz mainīgo, ka visu laiku informācija jāatjauno un jātur ausis vaļā. Ik pa laikam atsvaidzinu zināšanas tiešsaistes kursos un esmu secinājusi, ka pamatprincipi jau nemainās. Ergonomika un standarti paliek. Mainās mode, materiāli- grīdas segumi, tapetes, flīzes, krāsu tendences. Tāpat sadzīves tehnika un apgaismojums- katru gadu nāk klāt jauni modeļi ar papildus funkcijām, vai vizuālām niansēm. Nav noslēpums, ka iznākot jaunākam modelim, iepriekšējais kļūst lētāks, bet ne sliktāks. Vienu brīdi modē koks, betons, stikls. Tad "uz skatuves" kāpj marmors un dažādi akmeņi un to imitācijas. Šobrīd ļoti aktualizējas viss dabīgais, bioloģiskais, pārstrādājamais. Eko vate jumta un sienu siltināšanai, fibrolīta griestu paneļi, kaņepju šķiedras sienās, eļļotu koka dēļu apdare un tā tālāk. Mans pienākums ir zināt materiālu pamata īpašības un pielietojumu, un piedāvāt klientam atbilstošus variantus. Tālāk, jau katra paša izvēle ko izmantot.
Mēs katrs esam atšķirīgi- ar savu gaumi, vajadzībām, vēlmēm. Vienam vajag visu jaunāko, bet citam būs pilnīgi vienalga, ka noskatītās flīzes ir no pagājušā gada kolekcijas. Te mans darbs ir palīdzēt Tev "tikt galā" ar telpu. Vai tā ir mini virtuve, dzīvoklis vai milzīga privātmāja- pamata uzdevums to ir iekātot tā, lai Tev būtu ērti tajā darboties, patīkami uzturēties, lai vieta tiktu izmantota lietderīgi, lai telpas kopskats būtu saskanīgs un, kas svarīgākais, lai mēs iekļautos atvēlētajā budžetā.
Runājot par budžetu.
Šo frāzi es gribētu izcelt- iekļauties budžetā. Sabiedrībai joprojām šķiet neērti runāt par naudu. Nu, tā tas ir un, uzskatu, ka mums jāmācās par to runāt un nekautrēties. Ja Tu pasaki: "Man ir X budžets", tad man ir skaidrs kādus apdares materiālus, apgaismojumu, mēbeles, aksesuārus piedāvāt. Mans mērķis nav iekļauties līdz centam, tā, ka pāri nekas nepaliek, bet gan taupīt mūsu abu laiku un uzreiz saprast kādus veikalus ieteikt, par kādiem materiāliem runāt... Arī dažādiem interjera stiliem ir dažādas budžeta klases. Ir stili, kuros mēbeles un materiāli ir lētāki un pieejami praktiski ikvienam, un ir ļoti grezni un ekskluzīvi stili, kas "pieprasa" antīkas mēbeles, dārgus materiālus un oriģinālus dizaineru darbus.
Tev, kā manam potenciālajam klientam, pirms projekta uzsākšanas būtu vērtīgi parēķināt ko un par kādām summām vēlies iegādāties. Vai vairāk līdzekļus ieguldīt apdarē un ietaupīt uz mēbelēm? Vai vajadzīgs tikai kosmētiskais remonts, bet gribas jaunu dīvānu, ekskluzīvu sadzīves tehniku, lielu TV, viedo apgaismojumu un tamlīdzīgi? Tā es varētu turpināt ilgi, bet man šķiet, ka doma ir skaidra. Ja veidojot telpu jau zini, cik vēlies vai vari atļauties ieguldīt, Tu atkal ietaupi laiku un jau pirmajā mūsu tikšanās reizē vari daudz palīdzēt ar šādu informāciju.
Darba stils.
Man patīk strādā kopā ar klientu. Uzskatu, ka nebūs īsti pareizi iedot telpas plānu un gaidīt, ka es pateikšu: "Tev vajag šitā un tā. Skapis- tur, dīvāns- tur, TV- te. Krāsas- šīs. Punkts!" Ne-e...
Pirms | Procesā |
Pēc |
Kā es saviem klientiem saku: "Kad Tu atnāc pie manis, Tu jau zini, pie kā Tu nāc, bet es taču nezinu, kas esi Tu."
Pie interjera projekta mēs strādāsim kopā, es uzdošu jautājumus un likšu aizdomāties. Piedāvāšu variantus un lūgšu izvēlēties. Galu galā Tev un taviem tuvajiem šī telpa būs jālieto. Mums būs "jāsadraudzējas" tādā līmenī, ka pastāstīsi savus ikdienas ieradumus- ar ko nodarbojies, cik daudz laika telpā pavadi. Cik cilvēku to lietos? Vai Tev patīk rīkot viesības un uzņemt ciemiņus? Cik daudz un cik bieži? Ja tas ir darba kabinets- cik cilvēki tajā strādās, kāda ir darba specifika? Vai ir daudz dokumentu un grāmatu? Vai vajag augstas klases reprezentatīvu kabinetu, kur uzņemt klientus un biznesa partnerus, bet viss darbs notiek datorā un masīvi plaukti grāmatām un dokumentu mapēm nav nepieciešami? Jo vairāk es zināšu par man uzticēto uzdevumu, jo produktīvāks būs mans darbs un kvalitatīvāks rezultāts.
Esmu plānojusi dažādas telpas: dzīvojamās mājas un dzīvokļus kopumā, atsevišķas telpas- istabas, virtuves, priekšnamus, vannas istabas, darba kabinetus, garāžas un saimniecības telpas, baznīcas kanceleju un altāri, arī apbedīšanas birojus. Katrai no šīm telpām ir sava specifika un standarti un ar katru projektu es mācos un izzinu kopā ar klientu. Viens cilvēks nevar zināt visu un tas arī nav vajadzīgs. Man, tāpat kā Tev, katrs projekts ir jauns sākums, izaicinājums un pieredze.
Tagad, kad mūs ierobežo dažādi apstākļi, es biežāk veicu izpēti datorā un sūtu klientiem savus variantus elektroniski. Bieži sarakstāmies WhatsAppā, sūtot viens otram bildes ar idejām, piemēriem. Mudinu klientus vakaros "pasēdēt telefonā" paskatīties bildes internetā un atsūtīt man kaut vienu sev tīkamu piemēru, lai varu attiecīgi piedāvāt klienta projektam atbilstošu risinājumu. Mācos strādāt attālināti un tikties tikai tad, kad tas absolūti nepieciešams. Arī šī, manuprāt, ir laika un resursu taupīšana.
Mans moto ir: "Jautā un es piedāvāšu".
Klienti pie manis vēršas dažādās projektu stadijās. Vieni sāk ar "plikām" sienām un pelēko apdari, citi atjauno esošo mājokli. Līdz ar to arī ir lūgumi pēc meistaru un speciālistu ieteikumiem- iekšdarbu meistariem, elektriķiem, santehniķiem, mēbeļu meistariem u.c. Klienti ir jautājuši vai piedāvāju logu izgatavošanu un montāžu, vai pie manis var pasūtīt romiešu žalūzijas un tamlīdzīgi. Un man ir prieks, ka jūs nekautrējaties jautāt.
Man patīk ar klientiem kopā doties uz būvmateriālu un interjera preču veikaliem. Tad ļoti labi var redzēt cilvēku reakciju uz dažādu stilu materiāliem, apgaismojumu, mēbelēm utt. Šādas kopīgas pastaigas ir ļoti produktīvas. Varu parādīt variantu kombinācijas- salikt krāsas toni ar flīzēm vai tapetes ar parketu. Nereti, šādas kopīgas veikalu apmeklēšanas laikā, klients ar telefonu sabildē to, kas iepaticies un, kad pienāk laiks iekārtot telpu, atliek tikai nopirkt vai pasūtīt internetā.
Vienmēr esmu atvērta jaunām idejām un risinājumiem. Kā jau iepriekš minēju- viens cilvēks nevar zināt visu un nevajag arī. Tāpēc, ja esi redzējis kaut ko interesantu, vai ir padomā kāds īpašs materiāls vai apdares veids- jautā. Es izpētīšu, noskaidrošu un kopīgi izdomāsim, vai Tev tas ir nepieciešams un atbilstošs, vai nē.
- Starp citu- esmu latvietis praktiskais- izvēlēšos praktiskumu un pielietojumu skaistas žurnāla bildes vietā. Žurnālu bildes nav īstas, tās ir acij tīkamas, apstrādātas datorprogrammās un koriģētas. Man svarīgāks ir uzdevums izveidot tādu vidi, kas ir ikdienā lietojama un praktiska. Ja Tev vajag manu palīdzību- dod ziņu. Strādāsim kopā, izdomāsim un iekārtosim tā, lai ir ērti, skaisti un praktiski.
Mani vari atrast kontaktu sadaļā, Facebookā, WhatsAppā un galu galā arī
"Dizaina Darbnīcā" Jāņa ielā 9, Tukumā.
Ja neesmu uz vietas, tad ir jāzvana. Varu būt mērīšanā pie sava jaunā klienta- pie Tevis.